Terapia ręki.
Ręka odpowiedzialna jest w naszym ciele za wiele funkcji. Służy nam, jako silne narzędzie do popychania, podnoszenia ciężarów, ale jednocześnie potrafi wykonywać bardzo precyzyjne i skomplikowane ruchy takie jak wyszywanie, czy też rysowanie, pisanie.
Sprawność rąk decyduje o poziomie funkcjonowania każdego człowieka. Rozwój kory mózgowej i skomplikowany mechanizm nerwowy sprawia, że nasze ręce i dłonie czymś niezwykle wyjątkowym. Możemy zapoczątkować ruch, kontrolować jego trwanie oraz precyzyjnie go zakończyć.
Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za ruchy całej kończyny górnej, a szczególnie dłoni, kciuka i palców, zajmuje większą powierzchnię w stosunku do innych części ciała. Sprawność rąk jest bardzo ważna w rozwoju mowy. Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchowy mowy. Bardzo ważna jest praca nad czuciem i sprawnością rąk w sytuacji kiedy występują problemy z mową nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych po przebytych udarach (afazje, dyzartie).
Na dłoniach znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka. Dlatego też ich sprawność ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu.
Sprawność rąk jest niezbędna w osiągnięciu samodzielności we wszystkich czynnościach życia codziennego, tj. ubieranie, samodzielne jedzenie, prawidłowe trzymanie narzędzia pisarskiego, itp. Podczas terapii ręki dostarczam wrażenia dotykowe przy pomocy różnych materiałów, faktur, kształtów, itp. Ćwiczenia obejmują usprawnienia grafomotoryki dużej, czyli kreślenie w powietrzu kółek, kresek, itp. – następnie małej, która jest niezbędna do pisania. Ćwiczenia wspomaga masaż ręki manualny oraz z użyciem wibratora.
Terapia ręki wzmacniana jest w zależności od potrzeb - ćwiczeniami mózgu – kinezjologią edukacyjną P. Denissona. Dzięki ćwiczeniom poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz wzmacnia się koncentracja.